Antoni Kopff Blog

Jubileusz

  Życie ludzkie pełne jest paradoksów. Kiedy jesteś młody -mówią, żeś głupi, ale równocześnie panuje przekonanie, że właśnie na tych  głupich opiera się przyszłość ojczyzny. Kiedy się zestarzejesz -obiegowa opinia głosi banały o mądrości i doświadczeniu, ale o wykorzystywaniu tych cech wieku dojrzałego nawet się nie napomyka. Tymczasem ludzi starszych bardzo lub jeszcze bardziej przybywa, bo postępy medycyny, bo zdrowy tryb życia, bo geny , bo umiejętność oszczędzania nerwów - przynosi rezultat :żyjemy dłużej, napełnieni mądrością wieku dojrzałego, która z punktu widzenia młodzieży jest przejawem starczej upierdliwości.

    Na piosenkarskim spektaklu zorganizowanym dla uczczenia jubileuszu Danusi Błażejczyk było  wielu leciwych wykonawców, a i przeciętna wieku widowni także zbliżała się do granicy zakreślonej ustawowo dla pobierania emerytury. Jako jeden z widzów muszę przyznać, że tę średnią dość skutecznie zawyżyłem. Mimo obaw co do formy, w jakiej znajdę wykonawców tego widowiska -przeżyłem jeden z piękniejszych wieczorów. Ala Majewska, Ania Jurksztowicz, Kasia Nosowska, że o jubilatce nie wspomnę- są jak wino :im starsze, tym lepsze. A muzycy? Henryk Miśkiewicz -od lat nieodmiennie wirtuoz saksofonu, Andrzej Ibek -fortepianu, a prawdziwą niespodzianką było pojawienie się Zbyszka Bizonia, którego pożegnałem 45 lat temu, gdy emigrował do Szwecji. Jego piosenka"Nie wiem czy to warto" w wykonaniu Danusi zabrzmiała tak, że wróciły wspomnienia z opolskiego festiwalu w roku ...1965, zwłaszcza że po pięćdziesięciu latach spotkali się autorzy -Zbyszek Bizoń i autor tekstu -Krzysztof Dzikowski.

Jednym słowem -wczoraj na radiowej scenie w studiu im. Lutosławskiego rządziła młodzieńcza starość. Brawo! To także znak czasu, o wiele bardziej interesujący, niż to, co dzieje się na scenie politycznej, zapełnionej udającymi mądrych gówniarzami. Dla nich-szkoda słów. Wystarczą gwizdy.

PS. Wyskrobki do czytania na stronie ; www.wyskrobki2.republika.pl